sobota, 24 luty 2024
  • 11.jpg
  • 12foto.jpg
  • 13foto.jpg
  • 14flaga.jpg
  • 16foto.jpg
  • 17foto.jpg

Komunikat KSOiW NSZZ „Solidarność”, 22.01.2024 r.

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” złożyło na ręce Pani Minister Edukacji Narodowej projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz w ustawie Karta Nauczyciela. Domagamy się aby do minimalnego wynagrodzenia za pracę nie wliczać:
1) godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, ponieważ uważamy, że powinny być traktowane jako godziny nadliczbowe;
2) dodatku za wychowawstwo, mentora, opiekuna stażu i z tytułu opieki nad oddziałem przedszkolnym, ponieważ nie są zaliczone przez GUS do składników wynagrodzenia osobowego pracownika;
3) dodatku „wiejskiego”, ponieważ jest to dodatek socjalny, który nie jest zaliczany przez GUS do wynagrodzeń osobowych pracownika.
W piśmie złożonym Pani Minister, zaproponowaliśmy również wykreślenie godzin dostępności nauczyciela, o których mowa w art. 42 ust. 2f i 2g KN, ponieważ uznajemy „godziny karciane-czarnkowe” za niezgodne z prawem, ponieważ naruszają one szereg przepisów, zwłaszcza o wynagrodzeniu za wykonaną pracę. Praca wykonana przez nauczyciela w czasie tej dodatkowej godziny, która nie jest ujęta w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela (pensum nauczyciela), powinna być dodatkowo płatna albo usunięta z ustawy.
dr Waldemar Jakubowski
Przewodniczący KSOiW
NSZZ „Solidarność”
 
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"

 

test

Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania
NSZZ „Solidarność” w Białymstoku

Suraska 1/1
15-093 Białystok

tel. 857 423 249, 857 489 282

test