13.XII - 39 lat temu komunistyczny reżim wypowiedział wojnę Narodowi polskiemu.

13 grudnia to bolesna data w historii Naszej Ojczyzny
39 lat temu komunistyczny reżim wypowiedział wojnę Narodowi polskiemu 

     Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tamtych, nieodległych, mrocznych czasach. Wielu działaczy Solidarności zapłaciło za walkę o demokrację utratą zdrowia a nawet życia. Wiele lat musieliśmy czekać na realną wolność i niezależność od Moskwy i życie w niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej.

     Co roku członkowie Solidarności, w tym również z oświaty, są obecni na uroczystościach poświęconych upamiętnieniu ofiar stanu wojennego. W tym roku, mimo pandemii, również pamiętamy.

     Obchody rozpoczęliśmy od złożenia w Białymstoku kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona "Solidarności", męczennika i ofiary komunizmu. W uroczystości wzięli udział Józef Mozolewski - przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność”, Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, marszałek Artur Kosicki, podlaski poseł i wiceminister edukacji - Dariusz Piontkowski, a także wicewojewoda podlaski - Tomasz Madras oraz Agnieszka Rzeszewska, Robert Królik i Sylwia Szliserman - członkowie Solidarności Oświatowej w Białymstoku.

     Następnie o godz. 18.00 byliśmy obecni na mszy św. w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Św. Rocha. Po niej modliliśmy się i złożyliśmy wieńce pod pamiątkową tablicą przy ulicy Lipowej, w miejscu dawnej siedziby milicji obywatelskiej.

     W tym roku ze względu na pandemię zabrakło wojska, harcerzy i przemarszu ulicą Lipową. Mimo utrudnień byliśmy obecni, by podtrzymywać pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolność, niezależność i demokrację.

Pamiętamy.

 

1.jpg 10.JPG 11.JPG

2.jpg 3.jpg 4.jpg

5.jpg 6.jpg 7.jpg

8.JPG

 

Drukuj